Obrázková přání

K zamyšlení

SLON V CIRKUSE

 

 
   

 

 Když jsem byl malý, učarovaly mi cirkusy a v cirkusech se mi nejvíce líbila zvířata. Moji pozornost přitahoval zvlášť slon,  a jak jsem se později dozvěděl, byl oblíbeným zvířetem i jiných dětí. Během představení obrovské zvíře stavělo na odiv svou neobyčejnou váhu, velikost a sílu... Ale po vystoupení, až do chvíle, kdy se slon měl zakrátko zase vrátit na scénu, byl vždy přivázaný řetězem za jednu nohu k malému kolíku zaraženému v zemi.

Kolík byl však jen miniaturní kousek dřeva, zatlučený stěží pár centimetrů do země. A ačkoli řetěz byl masivní a silný, zdálo se mi velmi pravděpodobné, že zvíře schopné vytrhnout vlastní silou strom z kořenů by se mohlo od kolíku snadno osvobodit a utéci.Připadalo mi to jako záhada. Co ho drží? Proč neuteče?

Když mi bylo pět nebo šest let, ještě jsem důvěřoval v moudrost starších. Zeptal jsem se proto svého učitele, otce nebo strýce na záhadu se slonem. Jeden z nich mi vysvětlil, že slon neutíká, protože je cvičený.

 

.................................................................. 

Položil jsem proto jasnou otázku: "Když je cvičený, proč ho poutají řetězem?" Nevzpomínám    si, že bych dostal logickou odpověď. Časem jsem na záhadu se slonem a kolíkem zapomněl a vzpomněl jsem si, až když jsem se setkal s dalšími lidmi, kteří si takovou otázku také položili. Před několika lety jsem přišel na to, že naštěstí pro mě, byl někdo dostatečně moudrý na to,      aby objevil odpověď.

Slon z cirkusu neutíká, protože je přivazován k podobnému kolíku od doby, kdy byl ještě maličký.

Zavřel jsem oči a představil si bezbranné slůně přivázané ke kolíku. Jsem si jistý, že v té chvíli sloní mládě tlačilo, tahalo a potilo se, jak se snažilo osvobodit. A navzdory svému úsilí to nedokázalo, protože ten kolík byl pro něj příliš pevný. Představuju si, že vyčerpaně usnulo, a druhý den to zkoušelo zase, a další a další zas... Až jednoho dne, jednoho strašného dne svého života zvíře přijalo svou bezmoc a smířilo se s krutým osudem.

Ten obrovský a silný slon, kterého vidíme v cirkusu, neutíká, protože si chudák myslí, že nemůže. Má v sobě vrytou vzpomínku na bezmoc, kterou pocítil brzy poté, co se narodil. A nejhorší je, že o té vzpomínce nikdy nezačal vážně pochybovat. Nikdy, nikdy se nepokusil znovu vyzkoušet svou sílu.

Jediný způsob jak zjistit jestli něco dokážeme, je "zkusit to" a vložit do toho všechno..

 

 Zdroj: Jorge Bucay, Budu ti vyprávět

 

 

 

 

 

 

Poslední komentáře
06.10.2016 13:27:39: www.dedra-katalogy.cz Dedra aktuální katalog, slevy, registrace Dedra oficiální stránky Po registrac...
22.08.2016 11:23:07: www.dedra-katalogy.cz Dedra
03.04.2016 09:02:53: Uniq spolupráce http://www.cesky-parfem.cz/ Sleva 30% - Uniq cosmetics - parfémy Uniq cosmetics
17.03.2016 17:05:47: www.kosmetika-sleva.cz Oriflame cz . www.kosmetika-slevy.cz oriflame cz . www.kosmetika-registrace...